Haslam Makes Appointments to Boards and Commissions
Governor appoints 104 Tennesseans to 56 boards and commissions
NASHVILLE – Tennessee Gov. Bill Haslam today announced new appointments to state boards and commissions.
“I want to thank these men and women for their commitment to serving our state,” Haslam said. “They will represent the people of Tennessee well.”
Haslam is currently reviewing the state’s complete range of boards and commissions to determine whether they are necessary, functioning efficiently and effectively, and how much government authority through rules and regulations has been shifted to these agencies.
Appointment terms are varied due to differing statutory requirements or term limits determined by specific qualifications. The appointments are:
Advisory Committee on Credit Life Insurance Rates
Stephen Rains, Jamestown
Advisory Council on Procurement
J. Mark Choate, Dickson
Steve Hillis, Louisville
Advisory Council on Workers' Compensation
Paula Claytore, Johnson City
Bruce Fox, Knoxville
Archaeological Advisory Council
Marilyn Peters, Manchester
Architects and Engineers Board of Examiners
Wilson Borden, Maryville
Robert Campbell, Jr., Knoxville
Board of Boiler Rules
Eugene Robinson, Mount Juliet
Board of Communication Disorders and Sciences
Lynne Harmon, Knoxville
Valeria Matlock, Nashville
Board of Dietitian and Nutritionist Examiners
Jennifer White, Knoxville
Board of Examiners for Nursing Home Administrators
Emily Beaty, Cleveland
Brandy Franks, Adamsville
Kathryn Wilhoit, Johnson City
Board of Medical Examiners
Neal Beckford, Germantown
Patricia Eller, Chattanooga
Nina Yeiser, Counce
Board of Occupational Therapy
Ann Davis, Harriman
Board of Social Worker Licensure
Karen Armstrong, Morristown
Board of Veterinary Medical Examiners
Stephen Galloway, Somerville
Criminal Justice Coordinating Council
David Moore, Martin
Duck River Development Agency
Charlie McDonald, Shelbyville
Energy Efficient Schools Council
Tim Webb, Ashland City
Four Lake Regional Industrial Development Authority Board
Stephen Chambers, Hartsville
Great Smoky Mountains Park Commission
Sherry Chobanian, Knoxville
Humanities Tennessee Board of Directors
Cindy Boshears, Clinton
Nathan Buttrey, Franklin
Michael Jones, Thorn Hill
Military Interstate Children’s Compact
Deanna McLaughlin, Clarksville
Pest Control Board
Nick Steward, Clarksville
Petroleum Underground Storage Tanks Board
Jon Roach, Knoxville
Post-Conviction Defender Oversight Commission
Keith Bowers, Jr., Elizabethton
Brandon Gibson, Alamo
Frank Stevenson, Sr. Nashville
Sam Davis Memorial Association Board of Trustees
Katherine Walkup, Smyrna
Jimmy Woods, Smyrna
Solid Waste Disposal Board
Warren Anderson, Murfreesboro
George Hyfantis, Jr, Seymour
Mark Williams, Manchester
Southern Regional Education Board
Yvonne Wood, Lebanon
State Board of Accountancy
Troy Brewer, Nashville
Charles Royston, Kingsport
William Watkins III, Memphis
State Board of Education
Lauren Haley, Memphis
State Board of Equalization
Bill Bennett, Chattanooga
State Board of Pharmacy
Will Bunch, Maynardville
State Capitol Commission
Howard Gentry Jr., Nashville
State Oil and Gas Board
Derek Gernt, Allardt
State Textbook Commission
Craig Hammond, Nashville
State Workforce Development Board
Rogers Anderson, Franklin
Jimmy Eldridge, Jackson
Ann Hatcher , Nashville
Bethany Lay, Spring hill
Jason Rich, Waynesboro
Ellen Thornton, Nashville
Tennessee Advisory Commission on Intergovernmental Relations
Charles Cardwell, Nashville
Tom Rowland, Cleveland
Tennessee Agriculture Hall of Fame Board
Brent Carter, Fayetteville
Rose Ann Donnell, Jackson
Johnny Templin, Cumberland Gap
Tennessee Arts Commission
Waymon Hickman, Columbia
Ann Smith, Johnson City
Connie Weathers, Chattanooga
Tennessee Board of Court Reporting
James G. Martin III, Franklin
Virginia Truesdel, Knoxville
Tennessee Collection Services Board
C.B. “Chip” Hellmann Jr., Columbia
Cecile Testerman, Rogersville
Tennessee Commission on Children and Youth
Kelly Drummond, Knoxville
Lynne Fugate, Knoxville
Reuben Hodge, Nashville
Amy Lawrence, Knoxville
William Posey III, Memphis
Dwight Stokes, Sevierville
Wendy Shea, Memphis
Christy Sigler, La Vergne
Tennessee Corrections Institute Board of Control
Armando Fontes, Newport
Tennessee Highway Officials Certification Board
Bryon Fortner, Gatlinburg
Tennessee Historical Commission
Tobie Bledsoe, Jonesborough
Walter Butler, Huntingdon
Bill Landry, Tallassee
Tennessee Housing Development Agency
Phil Chamberlain, Eads
Mike Stevens, Knoxville
Tennessee Massage Licensure Board
Eddie Bolden, Knoxville
Michael Velker, Franklin
Tennessee Peace Officers Standards and Training Commission
Randall Adcock, Ridgetop
Ric Wilson, Waynesboro
Tennessee Real Estate Appraiser Commission
Michael Green, Johnson City
Norman Hall, Brentwood
Timothy Walton, Collierville
Tennessee Real Estate Commission
Janet DiChiara, Memphis
Austin McMullen, Oak Hill
Tennessee Regional Megastie Board of Directors
Mark Herbison, Memphis
Tennessee Sports Hall of Fame Board of Directors
John Simmonds, Franklin
Tennessee State Veterans’ Homes Board
Craig Laman, Alamo
Julia Powell, Murfreesboro
Mary Ross, Clarksville
Tennessee Student Assistance Corporation Board
L. Lasimba Gray Jr., Memphis
Tennessee Water Quality Control Board
Charlie Johnson, Sevierville
Viticulture Advisory Board
Tom Brown, Manchester
Louisa Cooke, Clarksville
Volunteer Tennessee
Laura Mountain, Charleston
Water and Wastewater Financing Board
Elizabeth “Betsy” Crossley, Brentwood
Darrell Hubbard, Jackson