Haslam Makes Appointments to State Boards and Commissions
Governor appoints 102 Tennesseans to 64 boards and commissions
NASHVILLE – Tennessee Gov. Bill Haslam today announced the appointments of 102 Tennesseans to 64 boards and commissions.
“I am grateful to these men and women for their willingness to serve and for their commitment to our state,” Haslam said.
The governor continues to evaluate the state’s complete range of boards and commissions to ensure Tennesseans have a government that is responsive, effective and efficient.
Appointment terms are varied due to differing statutory requirements or term limits determined by specific qualifications. The appointments are:
Advisory Committee on Credit Life Insurance Rates
Dakasha Winton, Antioch
Advisory Council for Alternative Education
Kay Davenport, Smyrna
Jack Elder, Thompson’s Station
Chris Liner, Athens
Jay Stezel, Lebanon
Air Pollution Control Board
Shawn Lindsey, Athens
Architects and Engineers Board of Examiners
Susan Hadley Maynor, Memphis
Board for Licensing Contractors
Jerry Hayes, Paris
Board for Licensing Health Care Facilities
Paul Boyd, Memphis
Thomas Gee, Paris
Board for Professional Counselors, Marital and Family Therapists, and Clinical Pastoral Therapists
Jennifer Little, Bean Station
Board of Appeals
Aaron Conklin, Murfreesboro
Jonathan Steen, Jackson
Board of Chiropractic Examiners
Nancy Strawn, Dyersburg
Board of Dietitian and Nutritionist Examiners
Jackie Daughtry, Millington
Samuel Sisley, Johnson City
Board of Dispensing Opticians
Les Freeman, Arlington
Board of Examiners for Nursing Home Administrators
Buffy Key, Baxter
Cindy Wheeler, Hixson
Board of Examiners in Psychology
Hugh Moore, Memphis
Jennifer Winfree, Gordonsville
Board of Ground Water Management
James Watson, Lascasas
Board of Nursing
Lee Mills, Arlington
Board of Occupational Therapy
Drew Daniel, Memphis
Board of Optometry
Torrey Carlson, Jonesborough
Brad Lindsey, Morristown
Jennifer Uhl, Gallatin
Board of Osteopathic Examination
Penny Grace Judd, Goodlettsville
Board of Parole
Zane Duncan, Knoxville
Timothy Gobble, Cleveland
Roberta Kustoff, Memphis
Board of Physical Therapy
Beth Buttrey, Memphis
LeAnn Childress, Dyersburg
Board of Regents
MaryLou Apple, Tullahoma
Board of Respiratory Care
Anna Ambrose, Springfield
Board of Social Worker Licensure
Elizabeth Randall, Johnson City
Committee on Physician Assistants
Benjamin Hux, Sevierville
David Crockett Commission
Bill Jenkins, Rogersville
Anne Locke, Nashville
Education Commission of the States
Tammy Grissom, Hendersonville
Governor’s Council for Armed Forces, Veterans, and their Families
Christina Mick, Cookeville
Interagency Coordinating Council
Katari Coleman, Nashville
Gary Smith, Nashville
Pest Control Board
Robert Frost, Nashville
Don Holt, White Pine
Polysomnography Professional Standards Committee
Daniel Brown, Dandridge
Theresa Hill, Memphis
Roxanne Valentino, Hendersonville
Prevailing Wage Commission
Rab Summers, Jonesborough
Stephen Wright, Charleston
Sam Davis Memorial Association Board of Trustees
Carol Davis, Smyrna
Ginny Williams, Smyrna
Mike Bradley, Smyrna
State Board of Accountancy
Judy Wetherbee, Nashville
State Board of Pharmacy
Rissa Pryse, LaFollette
State Capitol Commission
King Rogers, Memphis
Tammy White, Knoxville
State Rehabilitation Council
Norm Nelson, Powell
Statewide Independent Living Council
Ann Eubank, Cane Ridge
Statewide Planning and Policy Council for the Department of Intellectual and Developmental Disabilities
Jennifer Enderson, Knoxville
Phil Garner, Waynesboro
Tennessee Athletic Commission
Donald Wynn, Nashville
Tennessee Board of Court Reporting
John Rambo, Jonesborough
Tennessee Career and Technical Education Council
Charles Rains, Dunlap
Tennessee Collection Services Board
Angela Hoover, Franklin
Tennessee Commission on Children and Youth
Lisa Hill, Bartlett
Petrina Jones-Jesz, Cane Ridge
Tennessee Community Services Agency Statewide Board of Directors
Shauna Bryant, Columbia
Gerry Campbell, Jackson
Tennessee Corrections Institute Board of Control
Elizabeth Lewis, Harriman
Tennessee Council for the Deaf, Deaf-Blind and Hard of Hearing
Louvisia Conley, Memphis
Tennessee Duck River Development Agency
Hershel Mayberry, Centerville
Tennessee Historical Commission
Ernie Bacon, Franklin
Lucy Lee, Lebanon
Tennessee Housing Development Agency
Kim Grant Brown, Memphis
Jim Sattler, Chattanooga
Tennessee Medical Laboratory Board
Gaye Jolly, Knoxville
Tennessee Motor Vehicle Commission
Victor Evans, Nashville
Nathaniel Jackson, Memphis
Don Parr, Pulaski
Kahren White, Maryville
Tennessee Real Estate Commission
Johnny Horne, Chattanooga
Tennessee Residence Commission
Jane Martin, Nashville
Thomas Smith, Nashville
Tennessee State Veterans’ Homes Board
Miles Burdine, Kingsport
Tennessee Suicide Prevention Advisory Council
Adam Graham, Nashville
Sandra Perley, Columbia
Ellen Stowers, Tullahoma
Tennessee Tombigbee Waterways Development Authority
John Bennett, Chattanooga
Cathy Campbell Holland, Nashville
Marty Marbry, Memphis
Toks Omishakin, Nashville
Paula Sedgwick, Bartlett
Tennessee Water and Wastewater Financing Board
Rick Graham, Spring Hill
Underground Storage Tanks and Solid Waste Disposal Control Board
Stacey Cothran, Lewisburg
Alan Leiserson, Nashville
Underground Utility Damage Enforcement Board
Bill Hollin, Dayton
Utility Management Review Board
Rebecca Hunter, Soddy Daisy
Volunteer Tennessee Commission
Ethan Harvill, Grimsley
Water and Wastewater Financing Board
Tamika Parker, Nashville
West Tennessee Seismic Safety Commission
Bart Walls, Jackson